Lihaveised

Meie mahelihakari koosneb nii puhtatõulistest kui ka ristand loomadest. Ammlehmakarjas on hetkel 105 puhtatõulist Simmentali lehma ning 71 ristandit (Herefordi, Eesti punase ja Aberdeen-Anguse ning Simmentali ristandid). Lähiaegadel on plaanis tuua karja sisse ka Limusiini pull. Limusiini tõuga ristatud loomad on väiksema sünnikaaluga ning suurema kaaluiibega. Samuti on neil märgatav rümba lihakuse ja rasvakuse kvaliteedi tõus.
Kuna Simmental tõugu lehmad on väga hea piimatootlikkusega, toimub võõrutamine reeglina kuuekuuselt, et vasikad saaks võimalikult hea kasvustardi. Võõrutatud pullikud lähevad peamiselt müügiks, lehmikud jäävad suuremalt jaolt hetkel veel karjatäienduseks. Põhipoegimine toimub varakevadel – veebruar-märts. Mullikate poegimine toimub laudas, järelvalve all.
Kevadest sügiseni viibivad meie loomad karjamaal, süsteemkarjatamisel. Värskele söödale lisaks on menüüs ka mineraalid ja sool (lakukivid). Talve veedavad loomad laudas ning neid söödetakse mikseriga segusöödaga. Talvisesse igapäevamenüüsse kuulub ka jõusööt (oma mahevili).

Simmentali liha on sarnaselt teistele hinnatud veisetõugudele hea marmorsusega ning rasvasisaldusega. Peamiselt rohusöödal olevate veiste liha on:

  • rikkam oomega-3-rasvhapete poolest, mis väga intensiivselt nuumatud lihaveistel puuduvad (Lõuna-Ameerikast ning USA-st imporditav liha pärineb lihaveistelt, kes on saanud lõppnuuma hiiglaslikes nuumafarmides, kus söödaks on väga kõrge jõusööda kontsentratsiooniga segu, milles rohusööta on maksimaalselt 30%);
  • rikkam linoleenhappe poolest, millel on tõestatud vähivastane toime ning mis soodustab lihaste kasvatamist ja rasvade põletamist;
  • rikas nii A- ja E-vitamiinide kui tugevate antioksüdantide poolest;
  • erinev maitselt ja selle intensiivsuselt, tiheduselt ja tekstuurilt;
  • suurema toiteväärtusega;
  • madalama veesisaldusega – teravilja ja sojaubadega toidetud lihaveiste liha sisaldab oluliselt rohkem vett, mistõttu liha valmistamine on raskem, kuna seda tuleb küpsetada kõrgematel kuumustel ja pikema aja jooksul. Vesi rikub maitset ja lõhub lihaskiu algupärast tekstuuri.

168      lehmad_reas_muudetud   lehmad_kaugel_muudetud